CZ   |   EN   |   DE

Škodu téměř 50 milionů korun mají na svědomí vandalové, kteří škrábou nebo poleptávají skla v brněnských tramvajích. Vedení Dopravního podniku města Brna již došla trpělivost a podalo trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření z trestného činu poškození cizí věci. Podrobnosti zde.

Nepořádek v okolí zastávek MHD, množící se případy vandalství na jízdenkových automatech nebo dalším zařízení a v neposlední řadě útoky vandalů na vozidla a jejich vybavení. Na tyto nešvary se zaměřují pracovníci nově zřízené služby Dopravního podniku města Brna. Podrobnosti zde.

Dopravní podnik města Brna se zásadně ohrazuje proti tvrzením ohledně vymáhání jízdného, přirážky k jízdnému a náhrady nákladů soudního řízení. O přiznání nákladů soudního řízení rozhoduje jenom a pouze příslušný soud. Podrobnosti zde.

18. března 2013

10:00 V Brně začíná sněžit. Provoz v MHD zatím odpovídá normálnímu dni – několikaminutová zpoždění na okružních linkách, dvě malé dopravní nehody v ranní špičce, pár závad na vozech ba následných zdržení. Taková klasika všedního dne... Následují události tohoto dne.

Brněnská přehrada po zimní pauze opět ožije. Její hladinu bude brázdit šest lodí Dopravního podniku města Brna v letos již 67. sezóně. Slavnostní zahájení lodní dopravy se uskuteční v sobotu 13. dubna od 10:00 hodin v přístavišti v Bystrci. Podrobnosti zde.

V návaznosti na Analýzu dopadů změn v organizaci MHD od Nového roku zavedl od května Dopravní podnik města Brna drobné úpravy v jízdním řádu linky 82 v oblasti Vinohrad a Líšně. Linka 81 funguje od května opět v sezónním režimu. Podrobnosti zde.

Koleje brněnského dopravního podniku i město Brno samotné jsou od 15. června bohatší o jeden český unikát: starobrněnský Šalina Pub, první šalinu, která neslouží jen k přepravě cestujících, ale i k jejich občerstvení a pobavení. Projekt, jehož kompletní uskutečnění zabralo téměř rok, v sobě propojuje dva z řady brněnských fenoménů: Starobrno a tramvaj, které v Brně málokdo řekne jinak než šalina. Podrobnosti zde.

V neděli 16. června 2013 byl zahájen pravidelný sezónní víkendový provoz historické tramvaje a trolejbusů. Více zde.

Dopravní podnik města Brna a příznivci MHD v Brně, takzvaní šotouši, se v neděli 16. června loučili s tramvají typu KT8D5, která jako poslední v České republice nemá vložený nízkopodlažní článek. Podrobnosti zde.

Ačkoli se zdá, že boj s pachateli, kteří ničí veřejný i soukromý majetek, je nekonečný, Dopravní podnik města Brna stále podniká kroky k potlačení tohoto nešvaru. „Vandalové nás stojí každý rok minimálně pět milionů korun, a protože hospodaříme s veřejnými prostředky, nemůžeme si dovolit tomu jen nečinně přihlížet,“ řekl generální ředitel DPMB Miloš Havránek. DPMB proto navazuje na kampaň z loňského roku, při které se cestujících ptal, zda má smysl poškrábaná okna měnit. Podrobnosti zde.

Prázdninový omezený provoz je každoročně využíván k rekonstrukcím a opravám městské infrastruktury (kanalizace, komunikace, koleje apod.). Ani letos se tyto akce a s nimi spojené výluky linek MHD Brnu nevyhnou. Přinášíme přehled dlouhodobějších výluk, které během letních měsíců doplní ještě několik krátkých výluk víkendových. O všech výlukách jsou vždy cestující dopředu informováni prostřednictvím výlukových jízdních řádů, plánků na webových stránkách www.dpmb.cz nebo službou Newsletter, do které se mohou přihlásit rovněž na webu DPMB. Podrobnosti zde

Testování elektrobusů v brněnské MHD není nic nového. Již před dvěma lety se v brněnských ulicích objevil propagační elektrobus značky SOR, který se po týdenním zkoušení přemístil do dalšího města. „Jízdní vlastnosti byly dobré, ale limitující byl malý dojezd na jedno nabití baterií. A to je problém prozatím většiny předváděných elektrobusů. Je pravda, že vývoj v bateriích jde kupředu, baterie mají čím dál větší kapacitu a čím dál menší rozměry a váhu, ale ještě pořád to nemusí vyhovovat délkám tras, které musí autobusy každý den ujet,“ zhodnotil zkušební jízdy provozní ředitel DPMB Jiří Valníček. Kolik kilometrů jsou autobusy na elektřinu schopné ujet si chce Dopravní podnik vyzkoušet přímo v Brně, neboť každé město má jinou geografii. Brno na rozdíl například od rovinatých Pardubic má svá sídliště na okolních kopcích, a to bude mít určitě vliv na spotřebu energie z baterií. Podrobnosti zde.

Celkem deset celonízkopodlažních minibusů Stratos LF38 obohatí vozový park Dopravního podniku města Brna. Pět vozidel bude dodáno ještě do konce roku 2013. S nasazením minibusů se počítá na méně vytížených linkách. "Vozidla s menší kapacitou jsou rozhodně dobrým nástrojem, jak zachovat rozsah, případně i rozšířit městskou hromadnou dopravou při současném udržení efektivního hospodaření společnosti," uvedl generální ředitel DPMB Miloš Havránek. Podrobnosti zde.

V posledním srpnovém týdnu spouští Dopravní podnik města Brna další protivandalskou kampaň nazvanou jednoduše - NO TAG! Ta je zaměřená zejména proti vandalům, kteří škrábáním nebo leptáním ničí okna dopravních prostředků. Jejich podpisy nebo krátké nápisy se označují jako „tagy“, proto nová kampaň pracuje s tímto pojmem. Využívá také slovní hříčky tag – tak a v grafice se uplatňují vyjadřovací prvky graffiti stylu – kampaň by měla oslovit zejména mladší generaci. Podrobnosti zde.

Dopravní podnik města Brna v letošním roce testoval zatím dva elektrobusy, jedním z nich se na pravidelných linkách mohli svézt i cestující. Třetí elektrobus představí již příští týden brněnský dopravní podnik ve spolupráci se společností Siemens. Pro elektrobus bude vyčleněna speciální linka s označením E. Ta zahrnuje i plavbu e-lodí. Je známo, že lodě na Brněnské přehradě jsou poháněné elektřinou, zapojením elektrobusu do systému MHD by se elektrický pohon dostal do všech čtyř trakcí (tramvaj, trolejbus, elektrobus, lodě). Podrobnosti zde.

Průlom v monitorování prostoru tramvají se podařil Dopravnímu podniku města Brna. Úřad pro ochranu osobních údajů zaregistroval kamerový systém se záznamem pro tramvaje 13T jakožto nástroj pro ochranu majetku DPMB, ochrany zdraví cestujících a ochranu před vandalismem. Takový systém a v takovém rozsahu nebyl v mobilních prostředních v České republice dosud povolen.
„V boji s vandalismem jsme postoupili o další velmi výrazný krok kupředu. Záznam z kamer nám usnadní identifikaci pachatelů trestných činů – ať už se jedná o poškozování našeho majetku nebo poškozování majetku či zdraví našich cestujících,“ uvedl generální ředitel DPMB Miloš Havránek. Podrobnosti zde.

Elektromobilita ve městě Brně není jen prázdný pojem - trolejbusová síť je zde nejhustší v České republice, na elektrický pohon plují také lodě na Brněnské přehradě. DPMB v průběhu posledních let testuje různé typy elektrobusů a ověřuje jejich provozuschopnost v místních podmínkách. V letošním roce již vyzkoušel dva autobusy na elektřinu, v jednom z nich se mohli svézt také cestující.

Posledním testovaným vozem v roce 2013 je elektrobus značky Siemens Rampini, který zapůjčil vídeňský dopravní podnik (Wiener Linien). Podrobnosti zde.

Cestující městskou hromadnou dopravou v Brně se konečně dočkají SMS jízdenek. Přes komplikace při výběrových řízeních, které zavedení SMS jízdenek oddálily minimálně o rok a půl, se podařilo vybrat dodavatele této služby. Z výběrového řízení vzešla jako vítěz společnost Direct Pay, která nabídla nejlepší finanční podmínky - z ceny prodané jízdenky bude poskytovateli služby náležet 14,7 %. V ostatních městech se přitom tato provize pohybuje od 15 do 25 %. Podrobnosti zde.

Jak si koupit SMS jízdenku se cestující dozví na letácích uvnitř vozidel, na fóliích nalepených na vozidlech a malých nálepkách u všech dveří. Informace samozřejmě budou na zastávkách a podrobný návod najdou na těchto webových stránkách. Podrobnosti zde.

Dopravní podnik města Brna představil v pondělí 2. prosince svůj další autorský kalendář. Tentokrát v něm představuje dvanáct typů cestujících – od maminky s kočárkem, přes seniory, cestující na vozíčku nebo lidi jedoucí do práce. Na zadní straně každé fotografie jsou navíc zajímavé a důležité informace pro danou skupinu cestujících. Smyslem kalendáře je představit DPMB jako společnost, kde konkrétní zaměstnanci pracují pro konkrétní zákazníky. Navíc výtěžek z prodeje kalendáře věnuje DPMB občanskému sdružení Vodicí pes a Svazu tělesně postižených. Podrobnosti zde.

Neděle 15. prosince je celostátním termínem změn jízdních řádů drážních i silničních dopravců. Rozsah přepravních výkonů brněnské městské hromadné dopravy zůstává pro rok 2014 zachován na stejné úrovni jako v roce 2013. Nové jízdní řády obsahují drobné úpravy spočívající ve změnách časových poloh spojů, vyšším počtu garantovaných nízkopodlažních spojů a v některých časových obdobích i vyšší počet spojů. Podrobnosti zde.

Jízda v tramvaji s hlučným opilcem není pro slušnou a platící většinu cestujících příjemným zážitkem. Takovým situacím by měl zabránit nový pilotní projekt Dopravního podniku města Brna, při kterém nasadí do provozu takzvané preventisty.

"Tento krok je součástí většího projektu, kterým chceme zvýšit prestiž a atraktivnost městské hromadné dopravy. Slibujeme si od něho, že zajistí větší bezpečnost ve vozidlech a v neposlední řadě chceme také získat nové zákazníky," uvedl generální ředitel DPMB Miloš Havránek. Podrobnosti zde.

Dopravní podnik města Brna od 1. února nabídne svým cestujícím více druhů SMS jízdenek. Do portfolia přibyly jízdenky na kratší dobu. "Připomínky cestujících po spuštění systému SMS jízdenek jsme samozřejmě zaznamenali a rozhodli jsme se na ně velmi rychle zareagovat rozšířením portfolia nabízených elektronických jízdenek. Očekáváme, že se tím výrazně zvýší celkový počet prodaných SMS jízdenek až na sto tisíc kusů měsíčně," uvedl generální ředitel DPMB Miloš Havránek. Podrobnosti zde.

Dlouho očekávaná rekonstrukce ulice Milady Horákové začne o několik měsíců dříve, než bylo původně avizováno. Uzavřena bude celá ulice od křižovatky s ulicí Koliště až po zastávku Dětská nemocnice nejen pro tramvaje, ale také pro veškerou další dopravu. Z toho důvodu nebude možné do této oblasti nasadit místo tramvají náhradní autobusovou dopravu a organizace dopravy při výluce bude proto složitější. Rekonstrukce a tedy i výluka by měla trvat 15 měsíců. Podrobnosti zde.

Od 15. března 2014 přibližně do konce června 2015 je pro veškerou, a tedy i městskou hromadnou dopravu, uzavřena ulice Milady Horákové v úseku od Dětské nemocnice až po ulici Koliště. V rámci této uzavírky budou vyměněny všechny inženýrské sítě, zrekonstruována tramvajová trať, vozovka i chodníky. Vzhledem k neprůjezdnosti ulice Milady Horákové není možné nasadit místo tramvají běžnou náhradní autobusovou dopravu. Výlukové dopravní opatření zajišťuje maximální možnou dopravní obslužnost okolí vyloučeného úseku a také obsluhu celé dotčené oblasti, především městské části Brno-sever. Podrobnosti k výlukovým opatřením zde.

Dopravní podnik města Brna neustále hledá ekologické způsoby provozování MHD. Aktuálně zkouší již pátý typ elektrobusu a v letošním roce plánuje dokonce pořízení jednoho nebo dvou vozů. Tentokrát se jedná o elektrobus Škoda Perun standardní délky 12 metrů od výrobce Škoda Electric. "Dosud jsme měli vždy autobusy menší. Z hlediska kapacity by nám tedy měl vyhovovat, co nám vyhovuje méně, je způsob jeho nabíjení," uvedl provozní ředitel DPMB Jiří Valníček. Podrobnosti zde.

V Brně se konečně objeví autobusy na alternativní pohon, a to stlačený zemní plyn (CNG), který jednak snižuje negativní dopad provozu autobusů na životní prostředí, ale také šetří provozní náklady. Celkem nakoupí Dopravní podnik města Brna během dvou let až sto vozidel a unikátem bude zejména vlastní velká plnicí stanice.

„Rozsahem se jedná o největší projekt na CNG v České republice, s jeho realizací jsme již začali. Plnicí stanice stlačeného zemního plynu je ve výstavbě a na dodávku prvních dvanácti autobusů jsou uzavřené smlouvy,“ uvedl generální ředitel DPMB Miloš Havránek. Podrobnosti zde.

V sobotu 12. dubna bude v 10 hodin dopoledne slavnostně zahájena 68. plavební sezóna na Brněnské přehradě. Zahajovací ceremoniál se neobejde bez tradičního nástupu kapitánů, vytažení vlajky a originální znělky, kterou jako každý rok zahraje legendární skladatel a trumpetista Jaromír Hnilička.

Všichni příznivci lodní dopravy jsou srdečně zváni a mohou se těšit na úvodní krátkou plavbu, takzvané defilé všech lodí, která bude zdarma. První placená plavba dle jízdního řádu se uskuteční v 10:45 hodin, z přístaviště Bystrc budou lodě odplouvat každých 45 minut až do 17:30 hodin. Podrobnosti zde.

Brněnský dopravní podnik představil ve středu 14. května knihu s názvem Dobrodružství pod pantografem / Dobrodružstvá pod pantografom. Jedná se o bilingvní dětskou knížku autorky Barbory Škovierové, která své knihy píše v češtině a slovenštině, ilustrace vytvořila Pavla Kleinová. DPMB křtem knihy odstartoval letošní oslavy 145. výročí MHD v Brně. Podrobnosti zde.

"Autobusovou flotilu čeká letos a příští rok doslova masivní obnova. Budeme mít sto nových autobusů na stlačený zemní plyn, šestatřicet kloubových vozů a několik elektrominibusů. Téměř polovinu našich starých autobusů budeme moci vyřadit, čímž snížíme průměrné stáří vozidel a zároveň výrazně zvýšíme podíl nízkopodlažních vozů," uvedl generální ředitel DPMB Miloš Havránek. Nákup vozidel v tak velkém objemu si vyžádá náklady v řádu stamilionů. "Efektivním hospodařením v uplynulých třech letech jsme dosáhli značné úspory provozních prostředků a navíc stále aktivně vyhledáváme možnosti spolufinancování projektů z prostředků EU," vysvětlil Miloš Havránek. Podrobnosti zde.

V sobotu 28. června bude zahájen pravidelný sezónní provoz historické tramvaje v centru města, která je označena jako linka H4 a částečně jede po trase linky 4. Její trasa je stejná jako v loňském roce, tedy Nové sady – Hlavní nádraží – Zelný trh – Náměstí Svobody – Česká – Komenského náměstí. V provozu je v nepracovních dnech vždy od 10 do 18 hodin v intervalu 40 - 60 minut. Podrobnosti zde.

Dopravní podnik města Brna slaví letos 145. výročí zahájení provozu městské hromadné dopravy v Brně. Zajímavosti z historie i současnosti odhalí návštěvníkům Galerie Vaňkovka od 1. do 14. září interaktivní výstava "Na tramvaje do Vaňkovky". Podrobnosti zde.

Město Brno vstoupilo v roce 2014 do nové éry, když zahájilo významný projekt plynofikace autobusového vozového parku Dopravního podniku města Brna. Dva hlavní pilíře projektu jsou pořízení stovky autobusů na stlačený zemní plyn (CNG) a vybudování velkokapacitní plnicí stanice, která je z hlediska svých technických parametrů a velikostí ojedinělou stavbou ve střední Evropě. Plnicí stanice ve vozovně Slatina byla slavnostně uvedena do provozu ve čtvrtek 11. září. Podrobnosti zde.

Na mezinárodním odborném veletrhu dopravní techniky Innotrans je k vidění montážní vozidlo s plošinou a kolejovým adaptérem Mercedes Tramliner, které v letošním roce zakoupil Dopravní podnik města Brna. Podrobnosti zde.

"Naší snahou je neustále přinášet cestujícím nové služby, které jim zvýší komfort cestování. Jednodušší nákup jízdenek nám, jak doufáme, přinese další platící zákazníky. Existují případy, kdy si cestující jízdenku chce koupit, ale nemá u sebe drobné, takže automat ani prodej u řidiče mu nepomůže. Velkým přínosem již bylo zavedení SMS jízdenek, které jsou cestujícími hojně využívané. Automaty s bezkontaktní platbou jsou tak dalším pokračováním trendu zavádění moderních technologií v oblasti městské hromadné dopravy," uvedl generální ředitel DPMB Miloš Havránek. Podrobnosti zde.

Dopravní podnik města Brna hledá nový hlas do svých prostředků městské hromadné dopravy. Ve druhém kole, které odstartovalo 17. prosince, budou o budoucím vítězi rozhodovat samotní cestující. Hlasovat mohou na webu nebo facebooku DPMB až do konce ledna 2015. Soutěž s názvem „Příští zastávka“ byla vypsána v polovině září tohoto roku. Podrobnosti zde.

Zásadní obměna autobusového vozového parku v Brně pokračuje i v letošním roce, a to rychlým tempem. Do vozovny ve Slatině přibylo v posledních dnech 12 autobusů typu Urbanway. Jde o zcela nový model, který byl v České republice představen teprve v loňském roce. Novými autobusy se cestující budou vozit od začátku února.

„V nových plynových autobusech už jsou také nové označovače jízdenek, které do budoucna počítají s možností platby jízdného bezkontaktní kartou. Zatím však budou fungovat jen jako běžné označovače,“ vysvětlil generální ředitel DPMB Miloš Havránek. Podrobnosti zde.

O tom, jaký hlas bude nově znít ve vozidlech Dopravního podniku města Brna, rozhodovala jak odborná komise, tak samotní cestující. Na začátku bylo přes 250 uchazečů, z nichž v tomto týdnu vzešel jediný vítěz. Je jím rozhlasový moderátor Tomáš Peterka z Náchoda, který byl ve veřejném kole označen číslem 2. S novým hlasem se cestující poprvé setkají v druhé polovině tohoto roku.

"Výběru nového hlasatele jsme věnovali maximální pečlivost a nechtěli jsme ho v žádném případě uspěchat. Zatím jsme si vystačili s původními nahrávkami paní Jarmily Černocké. Nasazení nového hlasu do všech vozidel nebude jednoduché, pár dní bude trvat, než se přehrají všechny palubní počítače. Kompletně v novém bychom chtěli hlášení spustit se začátkem nového školního roku, tedy 1. září 2015," uvedl generální ředitel DPMB Miloš Havránek. Podrobnosti zde.

Zjistit přesný čas odjezdu spoje nebo se včas dozvědět o výluce a náhradní dopravě. Na třiceti zastávkách se tyto důležité údaje cestujícím dozví z informačních panelů, které byly nainstalovány už na podzim loňského roku.

„Několik měsíců byl celý systém v testovacím režimu a teprve v lednu jsme jej oficiálně převzali od dodavatele. Nyní můžeme plně garantovat správnou funkci zobrazování odjezdů podle aktuální polohy vozidel,“ vysvětlil generální ředitel DPMB Miloš Havránek. Podrobnosti zde.

Na tramvaje typu 13T si vandalové netroufají. Důvod? Čtyři záznamové kamery uvnitř každého vozu. Instalace kamerového systému do vozidel MHD se ukázala jako nejúčinnější nástroj v boji proti vandalům. Proto budou i další vozidla Dopravního podniku města Brna pod neustálým dohledem kamer.

"Všech dvanáct tramvají Vario, které jsme pořídili v loňském roce, má v prostoru pro cestující bezpečnostní kamery. Na začátku letošního roku jsme získali další registraci od Úřadu pro ochranu osobních údajů, takže tyto kamery mohou pořizovat záznam. Do budoucna chceme počet kamer rozhodně zvyšovat," uvedl generální ředitel DPMB Miloš Havránek. Podrobnosti zde.

Autobusový vozový park se v březnu rozrostl o dalších čtyřicet autobusů na CNG. Nové plynové autobusy postupně nahrazují nejstarší vozy, v polovině roku už bude mít dopravní podnik třetinu autobusů poháněnou stlačeným zemním plynem.

„V průběhu března přijelo do Brna dvacet autobusů Urbanway a dvacet vozů značky SOR. Všechny postupně zařazujeme do běžného provozu,“ uvedl generální ředitel DPMB Miloš Havránek. Podrobnosti zde.

Celý Jihomoravský kraj již tento čtvrtek otestuje připravenost různých institucí na kompletní výpadek elektrického proudu. Vzhledem k tomu, že vozový park DPMB tvoří ze dvou třetin vozidla poháněná právě elektrickou energií, musí být na tento krizový scénář připravené i všechny složky největšího dopravce v kraji.

„Pokud město postihne celkový blackout, budeme mezi prvními, kteří poznají, o jak rozsáhlý výpadek se jedná. Po celém městě máme celkem 28 měníren, které nepřetržitě sleduje náš energetický dispečink. Někdy může dojít k poruše na jedné z měníren, ale pokud by vykazovalo poruchu najednou více měníren, bude hned jasné, že se jedná o závažný problém,“ vysvětlil generální ředitel DPMB Miloš Havránek. Podrobnosti zde.

Na tramvaje typu 13T si vandalové netroufají. Důvod? Čtyři záznamové kamery uvnitř každého vozu. Instalace kamerového systému do vozidel MHD se ukázala jako nejúčinnější nástroj v boji proti vandalům. Proto budou i další vozidla Dopravního podniku města Brna pod neustálým dohledem kamer.

„Všech dvanáct tramvají Vario, které jsme pořídili v loňském roce, má v prostoru pro cestující bezpečnostní kamery. Na začátku letošního roku jsme získali další registraci od Úřadu pro ochranu osobních údajů, takže tyto kamery mohou pořizovat záznam. Do budoucna chceme počet kamer rozhodně zvyšovat,“ uvedl generální ředitel DPMB Miloš Havránek. Podrobnosti zde.

Brněnský unikát na kolejích - Šalina Pub - opět vyráží do ulic. Pivní tramvají se mohou zájemci svézt na pravidelných jízdách každý pátek od začátku dubna až do konce října. Svou první letošní jízdu s cestujícími bude mít pivní tramvaj již dnes - na Zelený čtvrtek a jak jinak než se zeleným pivem Starobrno.

Pivní tramvaj bude ve čtvrtek jezdit od 17 hodin na okružní jízdě, která začíná na Mendlově náměstí. Hned další den vyjede na pravidelnou páteční jízdu, která se pak bude každý týden opakovat. "Šalina Pub bude vyjíždět každý pátek vždy v 18 hodin z náměstí Svobody. Pojede na Českou, Hlavní nádraží, Mendlovo náměstí a vrátí se zpět. Za večer udělá čtyři takové okružní jízdy," uvedl Miloš Havránek, generální ředitel DPMB. Podrobnosti zde.

Zlepšit komunikaci s cestujícím i uvnitř firmy. Takový úkol si dalo vedení DPMB pro letošní rok, který byl označen jako "rok komunikace". "Nové cesty ke svým zákazníkům se snažíme hledat neustále. Výraznějším podnětem pro razantní změnu k lepšímu byla ledovková kalamita z loňského prosince. Po ní jsme si uvědomili, že ačkoli jsme se snažili udělat pro informovanost cestujících maximum, stále máme co zlepšovat," uvedl v úvodu generální ředitel DPMB Miloš Havránek. Podrobnosti zde.

V sobotu 18. dubna bude v 10 hodin dopoledne slavnostně zahájena 69. plavební sezóna na Brněnské přehradě. Zahajovací ceremoniál bude mít tradiční scénář - návštěvníkům se představí všichni kapitáni, následovat bude vytažení vlajky na výpravně lodní dopravy, které doprovodí originální znělka skladatele Jaromír Hnilička. Na trubku ji zahraje člen Filharmonie Brno. Podrobnosti zde.

První ze třiceti kloubových trolejbusů Škoda 31Tr SOR, které letos nakoupil DPMB, přijel dnes dopoledne do Brna z Plzně. Cestující se s ním v běžném provozu setkají od začátku května. Všech třicet nových trolejbusů dodá Škoda Electric do konce června tohoto roku. Podrobnosti zde.

Autobusem si bez problémů i s kolem zajet k Mariánskému údolí a dál už pokračovat právě na kole. Od soboty 13. června mohou cyklisté do svých plánů na výlet zahrnout i přesun městskou hromadnou dopravou, aniž by se báli, že se s kolem do autobusu nevejdou. Na vybraných spojích linky 55 totiž začnou jezdit vozy se speciálními cyklonosiči, které pojmou až šest bicyklů.

 

"I když podobné způsoby převážení kol fungují na některých regionálních linkách, v městské dopravě v Česku je to ojedinělý projekt. Věříme, že cyklonosiče budou u cestujících oblíbené a do budoucna se nebráníme rozšíření systému i na další linky, které třeba mají cílovou zastávku u začátku cyklostezky," řekl generální ředitel DPMB Miloš Havránek. Podrobnosti zde.

Bezkontaktní platební karta a její používání se v posledních měsících mezi zákazníky velmi rychle rozšiřuje. Využití této nové technologie v městské hromadné dopravě se tedy logicky nabízí jako ideální spojení. To se potvrdilo již v závěru loňského roku, kdy dostali cestující možnost platit bezkontaktní kartou v několika jízdenkových automatech (Hlavní nádraží a Malinovského náměstí). Od 9. června nabízí Dopravní podnik města Brna svým zákazníkům možnost přímé platby bezkontaktní kartou i ve vozech. V autobusech na lince 76 (Hlavní nádraží - Letiště a zpět) nainstaloval tzv. validátory. Brno se tak připojuje do skupiny progresivních měst, ve kterých je tento moderní způsob platby jízdného zaveden.

 

"S pilotním projektem jsme začali na lince na letiště, protože se domníváme, že nákup jízdenky platební kartou bude pro zahraniční cestující ideální varianta. Věříme, že tento krok usnadní turistům cestu do města a tím zpříjemní jejich pobyt," uvedl náměstek primátora města Brna Richard Mrázek. Podrobnosti zde.

Dopravní podnik města Brna spustil provoz městské plnicí stanice na stlačený zemní plyn (CNG). Jedná se o nejmodernější a zároveň nejrychlejší plničku ve městě Brně. Sloužit bude nejen široké veřejnosti, ale i městským firmám. Ty si vozy na CNG pořizují především z ekologických a úsporných důvodů. „Jsem velmi rád, že město Brno ve spolupráci s dopravním podnikem, úspěšně pokračuje v projektu plynofikace a nyní jej zpřístupňuje také široké veřejnosti a městským firmám. Stlačeným zemním plynem plní svá vozidla nejen Městská policie Brno, ale také Brněnské komunikace či pohřební a hřbitovní služby. Věřím, že do budoucna se přidají i další subjekty a tímto krokem nejen uspoří, ale také přispějí k ochraně životního prostředí,“ uvedl primátor města Brna Petr Vokřál.

 

Kupovat stlačený zemní plyn od dopravního podniku se vyplatí. Jeden kilogram vyjde u samoobslužného stojanu na 24,80 Kč. „Otevření plničky je pro DPMB zcela novým momentem. Sice už třetím subjektům služby, jako například opravy nebo lakování vozidel, nabízíme. Teď ale cílíme na mnohem větší počet lidí. Otevření městské plnicí stanice na CNG je taky dalším krokem v projektu plynofikace, kterou jsme zahájili na začátku roku 2014. A logickým využitím velkokapacitní plničky,“ popsal Miloš Havránek, generální ředitel DPMB. Podrobnosti zde.

Zajímá vás doprava ve městě Brně? Staňte se řidičem tramvaje. Dopravní podnik města Brna nabízí studentům vysokých škol možnost zajímavé dlouhodobé brigády právě na této pozici. Pracovní příležitost je určena pro studenty od 21 let.

 

„Kurzy určené vysokoškolákům byly již v minulosti organizovány, naposledy to byl kurz řidičů autobusové dopravy v roce 2008,“ uvedla správní ředitelka DPMB Eva Lukavská. Podrobnosti zde.

S novou plavební sezónou se můžou návštěvníci Brněnské přehrady těšit i na nové přístaviště. To v těchto dnech vzniká na Kozí horce. Dělníci už mají hotové základy a čeká je montáž roštů a zábradlí. Vybudování nového přístaviště vyjde Dopravní podnik města Brna na víc než 2,4 milionů korun.

 

„Přístaviště na Kozí horce je jedno z nejvíce využívaných na celé Brněnské přehradě. Přístup k němu a následně i na loď byl ale problematický. Důvodem byla šířka přístupové cesty, terénní nerovnosti a taky schody,“ popsal Miloš Havránek, generální ředitel DPMB, důvody ke stavbě. Podrobnosti zde.

Přímo při činu chytil o víkendu řidič tramvaje na lince číslo 8 sprejera. Zadržel ho za pomoci cestujících a předal přivolané policejní hlídce. Právě vandalové na majetku DPMB ročně způsobí milionové škody.

 

„Jen za uplynulé dva měsíce dosahují škody téměř 600 tisíc korun. V loňském roce se dokonce vyšplhaly k 4,1 milionům. Největší jsou na tramvajích, následují autobusy a trolejbusy. Tyto finance bychom samozřejmě mohli investovat jinam,“ popsal generální ředitel DPMB Miloš Havránek. Podrobnosti zde.

Dopravní podnik města Brna investuje v letošním roce do rekonstrukcí tramvajových tratí téměř 240 milionů korun. První opravy začnou příští týden ve středu, kdy budou zahájeny stavení práce v ulici Olomoucká (Tržní – Životského). Celá rekonstrukce vyjde na 30 milionů korun a skončit by měla 30. června.

 

„V tomto úseku bude tramvajová trať kompletně zmodernizována. Současně bude odhlučněna a uložena na antivibrační rohoži. Navíc se dočká proměny i zastávka Životského, která bude nově bezbariérová, “ popsal práce generální ředitel DPMB Miloš Havránek. Podrobnosti zde.

MHD do Mariánského údolí s kolem a pak dál na výlet. DPMB zahájí od 1.bubna provoz autobusů s cyklonosiči. Na vybraných spojích linky 55 začnou jezdit vozy SOR NBG 12 se speciálními nosiči, které pojmou až šest kol. Do budoucna přitom DPMB uvažuje o nasazení cyklospojů i na jiné linky.

 

„Tuto přepravu kol jsme poprvé vyzkoušeli v loňském roce. Za čtyři a půl měsíce jsme převezli víc než tisíc jízdních kol. Věřím, že i letos budou cyklisté tuto službu hojně využívat,“ popsal generální ředitel DPMB Miloš Havránek. Podrobnosti zde.

Dítě jako superman vylétávající z kočárku nebo autobus fackující zrcátkem člověka. S těmito piktogramy se od dnešního dne mohou setkat cestující ve vozech MHD. DPMB totiž spustil novou kampaň s názvem Zas tak složité to není.

 

„Cílem kampaně je zábavnou a zajímavou formou ukázat a možná i připomenout cestujícím přepravní podmínky a základní pravidla slušného chování. Při jejich dodržování se bude všem cestovat příjemněji a přitom jejich plnění zas tak složité není,“ uvedl generální ředitel DPMB Miloš Havránek.. Podrobnosti zde.

DPMB eviduje za první čtvrtletí roku 2016 o 4,1 milionů korun vyšší tržby za jízdenky než ve stejném období roku loňského. Celkem tak tržby na jízdném dosáhly 244 223 tisíc korun. To je nejvíc za posledních pět let.

 

„Nejvyšší nárůst evidujeme u jednorázových jízdenek. V tomto případě jsou tržby vyšší téměř o 3,2 milionů korun,“ popsal vedoucí tarifního odboru DPMB Vít Prýgl. Podrobnosti zde.

62 černých pasažérů odhalili včera v noci revizoři DPMB. Hříšníci se pokuty bát nemusí. Pokud si do pěti pracovních dnů koupí čtvrtletní nebo roční předplatní jízdní kupón bude jim z velké části odpuštěna. Na včerejší večer se totiž vztahuje podmíněná noční amnestie.

 

„Jedná se o specifickou akci DPMB. Každoročně jsou vyhlašovány čtyři podmíněné amnestie: dvě noční a dvě denní. Poprvé jsme k této akci přistoupili na konci roku 2012,“ uvedl generální ředitel DPMB Miloš Havránek. Podrobnosti zde.

Žena za volantem trolejbusu nebo autobusu. Dopravní podnik chce víc řidiček ve svých vozech, proto nabízí práci ženám právě na těchto trakcích. V současnosti sice má DPMB 170 řidiček, 149 z nich ale řídí tramvaj.

 

„Na trolejbusové trakci pracuje na pozici řidičky pouze sedm žen. Na autobusové je to sice dvakrát víc, ale i to je podle nás málo. Ženy zejména po mateřské či rodičovské dovolené obtížně hledají zaměstnání a proto jim nabízíme tuto příležitost,“ uvedla správní ředitelka DPMB Eva Lukavská. Podrobnosti zde.

Nové informační tabule - další z kroků, kterými se snaží DPMB zlepšit nepřehlednou dopravní situaci v tramvajové smyčce na náměstí Míru a v jejím okolí. Dvě tabule s textem upozorňují hlavně školáky na průjezd tramvají. Instalovány byly včera přímo u kolejiště.

 

„Je nám jasné, že školáci mohou být někdy roztržití a mnohdy si ani neuvědomí nebezpečí, které pro ně rozjíždějící se tramvaj představuje. Těmito informačními cedulemi jim chceme připomenout, že se mají mít před vozy na pozoru a při vstupu do kolejiště být ostražití,“ popsal generální ředitel DPMB Miloš Havránek. Podrobnosti zde.

Od 1. června spustí Dopravní podnik města Brna ve spolupráci s Odborem sociální péče Magistrátu města Brna novou službu SENIOR BUS. Ta je určena pro držitele průkazů ZTP, ZTP/P a seniory starší 70 let s trvalým bydlištěm v městě Brně. Cestující si svoji cestu, ale můžou začít objednávat už od pondělí 16. května. Objednávky budou přijímány na telefonním čísle 731 518 348 vždy od 7:00 – 15:00. Podrobnosti zde.

Rekordních 36,5 kilometru tramvajových tratí se zbaví drobných vlnek, od středy večer totiž začnou dělníci s jejich broušením. Vlnkovitost kolejnic vzniká při provozu, výrazně zvyšuje hlučnost, vibrace a taky nepříznivě působí na samotnou jízdu tramvají.

 

„Jsem velice rád, že se nám už několik let daří pravidelně zajištovat základní údržbu tramvajových tratí podbíjením a broušením. Tyto kroky přináší řadu efektů jako je především snížení hluku, menší opotřebení tramvajových tratí i vozidel, zvýšení traťové rychlosti, prodloužení živostnosti tratí a tím zvýšení efektivity hospodaření s tímto majetkem,“ uvedl generální ředitel DPMB Miloš Havránek. Podrobnosti zde.

Dopravní podnik města Brna ve spolupráci s Odborem sociální péče Magistrátu města Brna spustí od 1. června 2016 novou službu SENIOR BUS. Ta je určena pro držitele průkazů ZTP, ZTP/P a seniory starší 70 let s trvalým bydlištěm ve městě Brně.

 

„Věřím, že tuto novinku v DPMB ocení naši starší spoluobčané a že díky této nové službě v rámci městské hromadné dopravy ulehčíme seniorům každodenní život a starosti,“ sdělil primátor města Brna Petr Vokřál. Podrobnosti zde.

Brno bylo a je největším provozovatelem tramvají ČKD Tatra K2 na světě. Nově bude v ulicích jezdit K2 v úplně stejné podobě, ve které v roce 1983 vyjela z výroby. V ústředních dílnách DPMB totiž skončila renovace vozu s evidenčním číslem 1123.

 

„Práce na tramvaji trvaly čtyři a půl měsíce a vyšly na téměř 3,5 milionu korun. Jsem rád, že renovace probíhala zcela v režii zaměstnanců dopravního podniku,“ uvedl generální ředitel DPMB Miloš Havránek. Podrobnosti zde.

Dopravní podnik města Brna pořídil nový zájezdový autobus Volvo 9700. Vybavením je jeden z nejmodernějších na trhu.

 

„Autobus bude sloužit hlavně na objednávku města Brna, městských firem a brněnským sportovním klubům. Kdo jiný, než právě městský dopravce by měl autobusovou dopravu poskytovat,“ vysvětlil nákup generální ředitel DPMB Miloš Havránek. Podrobnosti zde.

Období letních prázdnin, kdy je intenzita individuální i městské hromadné dopravy nižší, využije Dopravní podnik města Brna k rekonstrukcím tramvajových tratí. Cestující tak čeká několik výluk a změn v prázdninových jízdních řádech. Tradičně budou platit letní jízdní řády s prodlouženými intervaly ve špičkách, např. na tramvajových linkách z 5 na 6 minut.

Podrobnosti zde.

  • Změny v jízdních řádech od 13. prosince 2015
  • Nová služba Seniorbus Brno
  • Obnova vozového parku v roce 2016
  •    

Podrobnosti zde.

Zaplatit pokutu kartou přímo ve voze. Takovou možnost mají černí pasažéři od 1. května letošního roku. V rámci pilotního projektu byla totiž část revizorů vybavena pěti mobilními bankovními terminály.

„Za období květen – červen bylo zjištěno 11 617 cestujících bez platného jízdného dokladu. 1 617 zaplatilo pokutu přímo na místě z toho 234 platební kartou,“ uvedl vedoucí tarifního odboru DPMB Vít Prýgl. Podrobnosti zde.

Za uplynulých šest měsíců si cestující v brněnské MHD koupili rekordní počet SMS jízdenek. Dohromady jich bylo prodáno 1.723 847 kusů. To je o 22 % víc než ve stejném období loňského roku. Tržby za SMS jízdenky v 1. pololetí meziročně stouply o 8,4 milionů korun, tedy téměř na 40 milionů.

„Důvodem tohoto růstu je především dostupnost a jednoduchost pořízení SMS jízdenek. I když jsme při jejich zavádění naráželi na legislativní problémy, ukazuje se, že to byl dobrý krok,“ sdělil generální ředitel DPMB Miloš Havránek. Podrobnosti zde.

Odborní pracovníci z dopravního podniku byli osloveni ke spolupráci na projektu, jehož cílem je zřídit městskou hromadnou dopravu v Tádžikistánu. Konkrétně ve městě Kurgan-Tyube a jeho blízkém okolí. „Za DPMB se přímo podílí dva vybraní zástupci, a to samozřejmě s využitím odborných znalostí dalších kolegů. Jsem proto velmi rád, že právě naši zaměstnanci byli k tomuto projektu přizváni,“ uvedl generální ředitel DPMB Miloš Havránek. Podrobnosti zde.

Dopravní podnik města Brna zahajuje zkušení provoz cyklospojů i mimo území města Brna. Služba je na objednávku a nabízí zájemcům odvoz do/ze vzdálenějších míst od Brna, a to právě s kolem. Pro převoz cyklistů bude sloužit nízkopodlažní linkový autobus. Kola budou během přepravy umístěna ve voze. Jako cíl cesty mohou zájemci zvolit například některou z obcí na cyklostezce Brno – Vídeň, kde se pravidelně konají nejrůznější kulturní akce. Podrobnosti zde.

Období letních prázdnin využil DPMB v koordinaci s městem Brnem ke třem zásadním rekonstrukcím tramvajových tratí. Stavební práce v celkové hodnotě 127 milionů korun budou ukončeny k 31. srpnu. Od čtvrtka 1. září se všechny úseky opět otevřou městské i individuální dopravě. Podrobnosti zde.

Retro označník z konce 70. let minulého století se stal součástí terapeutické zahrady v Domově pro seniory v Sokolnicích. Představuje autobusovou zastávku Sokolnice a linku 40, která do obce v současnosti opravdu zajíždí.

„Většina klientů domova v minulosti využívala služeb DPMB. Když jsme byli osloveni, abychom darovali označník, který tamním seniorům připomene dobu a vyvolá vzpomínky, kdy ještě cestovali MHD, byla to pro nás samozřejmost,“ řekl generální ředitel DPMB Miloš Havránek. Podrobnosti zde.

Po Brně budou nově jezdit méně „skřípající“ tramvaje. Snížit nepříjemný hluk v obloucích má nová metoda mazání okolků. (Okolek = část tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice.)„Za normálních okolností se okolek koleje nemá dotýkat, ale při jízdě v oblouku vzniká kontakt, který je akusticky velmi nepříjemný. Navíc samozřejmě dochází k opotřebení okolku a boční hrany kolejnice,“ popsal vedoucí technického odboru DPMB Zdeněk Jarolín. Podrobnosti zde.

Jubilejní 70. plavební sezóna byla pro Dopravní podnik města Brna rekordní. Od dubna do října se na lodích DPMB svezlo 240 tisíc lidí. To je nejvíc za posledních devatenáct let. „V prázdninových měsících jsme zaznamenali rekordní počet návštěvníků, který nepamatujeme v celé novodobé historii. V červenci to bylo 76 tisíc lidí a v srpnu přes 70 tisíc. Díky tomu jsme v součtu dokonce překonali loňskou sezónu. Tehdy lodě DPMB převezli přes 210 tisíc lidí. Je nutné si uvědomit, že lodní doprava v rámci dopravního podniku je v České republice rarita,“ popsal generální ředitel DPMB Miloš Havránek. Více zde.

Už od září v autobusových a trolejbusových vozovnách DPMB naplno běží přezouvání vozidel. V součtu se jedná o víc než 450 trolejbusů a autobusů. Na zimu totiž musí mít všechny pneumatiky hloubku vzorku minimálně 6 milimetrů. Vozy se proto dle potřeby přezouvají dvakrát ročně. Na autobusech a trolejbusech, které jsou denně v provozu, má DPMB 3 396 pneumatik. Více zde.

Po dvou úspěšných expresních linkách zavede DPMB ve spolupráci s Magistrátem města Brna linku novou. Provoz autobusové linky E56 bude spuštěn 12. prosince a propojí zastávky Nemocnice Bohunice – Královo Pole, nádraží – Technologický park. „Expresní autobusové linky patří mezi priority koalice v rámci zkvalitňování městské hromadné dopravy. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že lidé mnohem raději využijí komfortního a rychlého spojení autobusy, pokud mají tu možnost. Město se proto bude snažit postupně propojovat vzdálené konce města podobnými spoji,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy Matěj Hollan. Více zde.

V provozech DPMB vykonávají středoškoláci praxi už od roku 1986. Nově dopravní podnik navazuje spolupráci i se Střední školou stavebních řemesel Brno - Bosonohy. V dílnách tak získají poznatky z praxe i zámečníci. „Ze strany škol je o praxi zájem. DPMB je nejenom osvědčeným a spolehlivým poskytovatelem odborné praxe, ale i potenciálním a stabilním zaměstnavatelem. Na druhé straně se podnik stále vyvíjí a hledá nové posily. Během praxe máme možnost vytipovat a případně si vybrat z řad žáků nové zaměstnance do dělnických profesí,“ poznamenal generální ředitel DPMB Miloš Havránek.. Více zde.

Ústřední dílny Dopravního podniku letos slaví 50. výročí. V areálu v brněnských Medlánkách se totiž tramvaje, trolejbusy a autobusy začaly opravovat už v roce 1966. Tehdy ještě nesl areál název Královo Pole. Na Medlánky byl přejmenován až v červenci 1996. I když pracovníci DPMB z počátku v areálu opravovali vozy všech tří trakcí, postupně byly opravy trolejbusů a následně i autobusů přesunuty do jinam. Ústřední dílny tak v současnosti slouží převážně k opravám tramvají.

„Významným momentem v historii ústředních dílen byl rok 2006, kdy byl zahájen program Vario, tedy rekonstrukce vozů T3 a K2. První vůz byl do provozu předán 17. října téhož roku,“ popsal generální ředitel DPMB Miloš Havránek. Od té doby bylo dokončeno 27 sólo a 26 kloubových vozů. Více zde.

Témata TK

  • Změny v jízdních řádech od 11. prosince 2016
  • Investice DPMB
  • Změna tarifu IDS JMK

Více zde.

Vyhledání spojení
ODKUD
ZASTÁVKA
KAM
ZASTÁVKA
ČAS :
DATUM
VYHLEDAT
Šalinkarta
Městem plynule
Pivní tramvaj
Odtahy vozidel
Autoškola DPMB, a. s.
Výletní cíle
Sdružení dopravních podniků
Dopravní podnik města Brna, a. s., Hlinky 151, 656 46 Brno, tel.: +420 5 4317 1111, Generální ředitelství: Novobranská 18, 656 46 Brno