CZ   |   EN   |   DE

Tiskové zprávy
Brněnská přehrada opět ožije, 68. plavební sezóna začíná 12. dubna

V sobotu 12. dubna bude v 10 hodin dopoledne slavnostně zahájena 68. plavební sezóna na Brněnské přehradě. Zahajovací ceremoniál se neobejde bez tradičního nástupu kapitánů, vytažení vlajky a originální znělky, kterou jako každý rok zahraje legendární skladatel a trumpetista Jaromír Hnilička.

Všichni příznivci lodní dopravy jsou srdečně zváni a mohou se těšit na úvodní krátkou plavbu, takzvané defilé všech lodí, která bude zdarma. První placená plavba dle jízdního řádu se uskuteční v 10:45 hodin, z přístaviště Bystrc budou lodě odplouvat každých 45 minut až do 17:30 hodin. Podrobnosti zde.
Znečištěnému ovzduší v Brně odlehčí nové plynové autobusy

V Brně se konečně objeví autobusy na alternativní pohon, a to stlačený zemní plyn (CNG), který jednak snižuje negativní dopad provozu autobusů na životní prostředí, ale také šetří provozní náklady. Celkem nakoupí Dopravní podnik města Brna během dvou let až sto vozidel a unikátem bude zejména vlastní velká plnicí stanice.

„Rozsahem se jedná o největší projekt na CNG v České republice, s jeho realizací jsme již začali. Plnicí stanice stlačeného zemního plynu je ve výstavbě a na dodávku prvních dvanácti autobusů jsou uzavřené smlouvy,“ uvedl generální ředitel DPMB Miloš Havránek. Podrobnosti zde.
DPMB testuje další elektrobus, tentokrát ve standardní délce

Dopravní podnik města Brna neustále hledá ekologické způsoby provozování MHD. Aktuálně zkouší již pátý typ elektrobusu a v letošním roce plánuje dokonce pořízení jednoho nebo dvou vozů. Tentokrát se jedná o elektrobus Škoda Perun standardní délky 12 metrů od výrobce Škoda Electric. "Dosud jsme měli vždy autobusy menší. Z hlediska kapacity by nám tedy měl vyhovovat, co nám vyhovuje méně, je způsob jeho nabíjení," uvedl provozní ředitel DPMB Jiří Valníček. Podrobnosti zde.
Dopravní opatření při výluce ulice Milady Horákové

Od 15. března 2014 přibližně do konce června 2015 je pro veškerou, a tedy i městskou hromadnou dopravu, uzavřena ulice Milady Horákové v úseku od Dětské nemocnice až po ulici Koliště. V rámci této uzavírky budou vyměněny všechny inženýrské sítě, zrekonstruována tramvajová trať, vozovka i chodníky. Vzhledem k neprůjezdnosti ulice Milady Horákové není možné nasadit místo tramvají běžnou náhradní autobusovou dopravu. Výlukové dopravní opatření zajišťuje maximální možnou dopravní obslužnost okolí vyloučeného úseku a také obsluhu celé dotčené oblasti, především městské části Brno-sever. Podrobnosti k výlukovým opatřením zde.
Výluka na ulici Milady Horákové začne již 15. března

Dlouho očekávaná rekonstrukce ulice Milady Horákové začne o několik měsíců dříve, než bylo původně avizováno. Uzavřena bude celá ulice od křižovatky s ulicí Koliště až po zastávku Dětská nemocnice nejen pro tramvaje, ale také pro veškerou další dopravu. Z toho důvodu nebude možné do této oblasti nasadit místo tramvají náhradní autobusovou dopravu a organizace dopravy při výluce bude proto složitější. Rekonstrukce a tedy i výluka by měla trvat 15 měsíců. Podrobnosti zde.
DPMB nabídne od února další typy SMS jízdenek

Dopravní podnik města Brna od 1. února nabídne svým cestujícím více druhů SMS jízdenek. Do portfolia přibyly jízdenky na kratší dobu. "Připomínky cestujících po spuštění systému SMS jízdenek jsme samozřejmě zaznamenali a rozhodli jsme se na ně velmi rychle zareagovat rozšířením portfolia nabízených elektronických jízdenek. Očekáváme, že se tím výrazně zvýší celkový počet prodaných SMS jízdenek až na sto tisíc kusů měsíčně," uvedl generální ředitel DPMB Miloš Havránek. Podrobnosti zde.
Preventisté zajistí bezpečnost a pořádek ve veřejné dopravě

Jízda v tramvaji s hlučným opilcem není pro slušnou a platící většinu cestujících příjemným zážitkem. Takovým situacím by měl zabránit nový pilotní projekt Dopravního podniku města Brna, při kterém nasadí do provozu takzvané preventisty.

"Tento krok je součástí většího projektu, kterým chceme zvýšit prestiž a atraktivnost městské hromadné dopravy. Slibujeme si od něho, že zajistí větší bezpečnost ve vozidlech a v neposlední řadě chceme také získat nové zákazníky," uvedl generální ředitel DPMB Miloš Havránek. Podrobnosti zde.
Tisková konference 9. prosince 2013

Neděle 15. prosince je celostátním termínem změn jízdních řádů drážních i silničních dopravců. Rozsah přepravních výkonů brněnské městské hromadné dopravy zůstává pro rok 2014 zachován na stejné úrovni jako v roce 2013. Nové jízdní řády obsahují drobné úpravy spočívající ve změnách časových poloh spojů, vyšším počtu garantovaných nízkopodlažních spojů a v některých časových obdobích i vyšší počet spojů. Podrobnosti zde.
Dopravní podnik má kalendář plný celebrit – svých cestujících

Dopravní podnik města Brna představil v pondělí 2. prosince svůj další autorský kalendář. Tentokrát v něm představuje dvanáct typů cestujících – od maminky s kočárkem, přes seniory, cestující na vozíčku nebo lidi jedoucí do práce. Na zadní straně každé fotografie jsou navíc zajímavé a důležité informace pro danou skupinu cestujících. Smyslem kalendáře je představit DPMB jako společnost, kde konkrétní zaměstnanci pracují pro konkrétní zákazníky. Navíc výtěžek z prodeje kalendáře věnuje DPMB občanskému sdružení Vodicí pes a Svazu tělesně postižených. Podrobnosti zde.
SMS jízdenku si cestující poprvé koupí 25. listopadu

Jak si koupit SMS jízdenku se cestující dozví na letácích uvnitř vozidel, na fóliích nalepených na vozidlech a malých nálepkách u všech dveří. Informace samozřejmě budou na zastávkách a podrobný návod najdou na těchto webových stránkách. Podrobnosti zde.
DPMB vybral dodavatele SMS jízdenek, systém spustí do konce listopadu

Cestující městskou hromadnou dopravou v Brně se konečně dočkají SMS jízdenek. Přes komplikace při výběrových řízeních, které zavedení SMS jízdenek oddálily minimálně o rok a půl, se podařilo vybrat dodavatele této služby. Z výběrového řízení vzešla jako vítěz společnost Direct Pay, která nabídla nejlepší finanční podmínky - z ceny prodané jízdenky bude poskytovateli služby náležet 14,7 %. V ostatních městech se přitom tato provize pohybuje od 15 do 25 %. Podrobnosti zde.
Prezentace testovaného elektrobusu značky Siemens Rampini

Elektromobilita ve městě Brně není jen prázdný pojem - trolejbusová síť je zde nejhustší v České republice, na elektrický pohon plují také lodě na Brněnské přehradě. DPMB v průběhu posledních let testuje různé typy elektrobusů a ověřuje jejich provozuschopnost v místních podmínkách. V letošním roce již vyzkoušel dva autobusy na elektřinu, v jednom z nich se mohli svézt také cestující.

Posledním testovaným vozem v roce 2013 je elektrobus značky Siemens Rampini, který zapůjčil vídeňský dopravní podnik (Wiener Linien). Podrobnosti zde.
Kamery v brněnských tramvajích mohou jako první v Česku pořizovat záznam

Průlom v monitorování prostoru tramvají se podařil Dopravnímu podniku města Brna. Úřad pro ochranu osobních údajů zaregistroval kamerový systém se záznamem pro tramvaje 13T jakožto nástroj pro ochranu majetku DPMB, ochrany zdraví cestujících a ochranu před vandalismem. Takový systém a v takovém rozsahu nebyl v mobilních prostředních v České republice dosud povolen.
„V boji s vandalismem jsme postoupili o další velmi výrazný krok kupředu. Záznam z kamer nám usnadní identifikaci pachatelů trestných činů – ať už se jedná o poškozování našeho majetku nebo poškozování majetku či zdraví našich cestujících,“ uvedl generální ředitel DPMB Miloš Havránek. Podrobnosti zde.
Speciální linkou E aneb "Po Brně zeleně"

Dopravní podnik města Brna v letošním roce testoval zatím dva elektrobusy, jedním z nich se na pravidelných linkách mohli svézt i cestující. Třetí elektrobus představí již příští týden brněnský dopravní podnik ve spolupráci se společností Siemens. Pro elektrobus bude vyčleněna speciální linka s označením E. Ta zahrnuje i plavbu e-lodí. Je známo, že lodě na Brněnské přehradě jsou poháněné elektřinou, zapojením elektrobusu do systému MHD by se elektrický pohon dostal do všech čtyř trakcí (tramvaj, trolejbus, elektrobus, lodě). Podrobnosti zde.
Kampaň NO TAG!

V posledním srpnovém týdnu spouští Dopravní podnik města Brna další protivandalskou kampaň nazvanou jednoduše - NO TAG! Ta je zaměřená zejména proti vandalům, kteří škrábáním nebo leptáním ničí okna dopravních prostředků. Jejich podpisy nebo krátké nápisy se označují jako „tagy“, proto nová kampaň pracuje s tímto pojmem. Využívá také slovní hříčky tag – tak a v grafice se uplatňují vyjadřovací prvky graffiti stylu – kampaň by měla oslovit zejména mladší generaci. Podrobnosti zde.
Vozový park DPMB posílí deset minibusů, pět přibude ještě letos

Celkem deset celonízkopodlažních minibusů Stratos LF38 obohatí vozový park Dopravního podniku města Brna. Pět vozidel bude dodáno ještě do konce roku 2013. S nasazením minibusů se počítá na méně vytížených linkách. "Vozidla s menší kapacitou jsou rozhodně dobrým nástrojem, jak zachovat rozsah, případně i rozšířit městskou hromadnou dopravou při současném udržení efektivního hospodaření společnosti," uvedl generální ředitel DPMB Miloš Havránek. Podrobnosti zde.
Zkoušky elektrobusů

Testování elektrobusů v brněnské MHD není nic nového. Již před dvěma lety se v brněnských ulicích objevil propagační elektrobus značky SOR, který se po týdenním zkoušení přemístil do dalšího města. „Jízdní vlastnosti byly dobré, ale limitující byl malý dojezd na jedno nabití baterií. A to je problém prozatím většiny předváděných elektrobusů. Je pravda, že vývoj v bateriích jde kupředu, baterie mají čím dál větší kapacitu a čím dál menší rozměry a váhu, ale ještě pořád to nemusí vyhovovat délkám tras, které musí autobusy každý den ujet,“ zhodnotil zkušební jízdy provozní ředitel DPMB Jiří Valníček. Kolik kilometrů jsou autobusy na elektřinu schopné ujet si chce Dopravní podnik vyzkoušet přímo v Brně, neboť každé město má jinou geografii. Brno na rozdíl například od rovinatých Pardubic má svá sídliště na okolních kopcích, a to bude mít určitě vliv na spotřebu energie z baterií. Podrobnosti zde.
Prázdninové výluky

Prázdninový omezený provoz je každoročně využíván k rekonstrukcím a opravám městské infrastruktury (kanalizace, komunikace, koleje apod.). Ani letos se tyto akce a s nimi spojené výluky linek MHD Brnu nevyhnou. Přinášíme přehled dlouhodobějších výluk, které během letních měsíců doplní ještě několik krátkých výluk víkendových. O všech výlukách jsou vždy cestující dopředu informováni prostřednictvím výlukových jízdních řádů, plánků na webových stránkách www.dpmb.cz nebo službou Newsletter, do které se mohou přihlásit rovněž na webu DPMB. Podrobnosti zde
DPMB boj s vandaly nevzdává

Ačkoli se zdá, že boj s pachateli, kteří ničí veřejný i soukromý majetek, je nekonečný, Dopravní podnik města Brna stále podniká kroky k potlačení tohoto nešvaru. „Vandalové nás stojí každý rok minimálně pět milionů korun, a protože hospodaříme s veřejnými prostředky, nemůžeme si dovolit tomu jen nečinně přihlížet,“ řekl generální ředitel DPMB Miloš Havránek. DPMB proto navazuje na kampaň z loňského roku, při které se cestujících ptal, zda má smysl poškrábaná okna měnit. Podrobnosti zde.
Byl ukončen provoz poslední vysokopodlažní tramvaje KT8

Dopravní podnik města Brna a příznivci MHD v Brně, takzvaní šotouši, se v neděli 16. června loučili s tramvají typu KT8D5, která jako poslední v České republice nemá vložený nízkopodlažní článek. Podrobnosti zde.
Zahájen sezónní provoz historické tramvaje a trolejbusů

V neděli 16. června 2013 byl zahájen pravidelný sezónní víkendový provoz historické tramvaje a trolejbusů. Více zde.
Šalina Pub: starobrněnský unikát na kolejích brněnské MHD

Koleje brněnského dopravního podniku i město Brno samotné jsou od 15. června bohatší o jeden český unikát: starobrněnský Šalina Pub, první šalinu, která neslouží jen k přepravě cestujících, ale i k jejich občerstvení a pobavení. Projekt, jehož kompletní uskutečnění zabralo téměř rok, v sobě propojuje dva z řady brněnských fenoménů: Starobrno a tramvaj, které v Brně málokdo řekne jinak než šalina. Podrobnosti zde.
Linky 81 a 82 obslouží více zastávek

V návaznosti na Analýzu dopadů změn v organizaci MHD od Nového roku zavedl od května Dopravní podnik města Brna drobné úpravy v jízdním řádu linky 82 v oblasti Vinohrad a Líšně. Linka 81 funguje od května opět v sezónním režimu. Podrobnosti zde.
Tisková konference 2. dubna 2013

Brněnská přehrada po zimní pauze opět ožije. Její hladinu bude brázdit šest lodí Dopravního podniku města Brna v letos již 67. sezóně. Slavnostní zahájení lodní dopravy se uskuteční v sobotu 13. dubna od 10:00 hodin v přístavišti v Bystrci. Podrobnosti zde.
Sněhová kalamita aneb Z deníku dispečera

18. března 2013

10:00 V Brně začíná sněžit. Provoz v MHD zatím odpovídá normálnímu dni – několikaminutová zpoždění na okružních linkách, dvě malé dopravní nehody v ranní špičce, pár závad na vozech ba následných zdržení. Taková klasika všedního dne... Následují události tohoto dne.
Stanovisko DPMB, a. s., k výzvě senátorky Elišky Wagnerové

Dopravní podnik města Brna se zásadně ohrazuje proti tvrzením ohledně vymáhání jízdného, přirážky k jízdnému a náhrady nákladů soudního řízení. O přiznání nákladů soudního řízení rozhoduje jenom a pouze příslušný soud. Podrobnosti zde.
Na čistotu a pořádek dohlíží pořádková služba DPMB

Nepořádek v okolí zastávek MHD, množící se případy vandalství na jízdenkových automatech nebo dalším zařízení a v neposlední řadě útoky vandalů na vozidla a jejich vybavení. Na tyto nešvary se zaměřují pracovníci nově zřízené služby Dopravního podniku města Brna. Podrobnosti zde.
DPMB hledá pachatele vandalismu, obrátil se na policii

Škodu téměř 50 milionů korun mají na svědomí vandalové, kteří škrábou nebo poleptávají skla v brněnských tramvajích. Vedení Dopravního podniku města Brna již došla trpělivost a podalo trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření z trestného činu poškození cizí věci. Podrobnosti zde.
Vyhledání spojení
ODKUD
ZASTÁVKA
KAM
ZASTÁVKA
ČAS :
DATUM
VYHLEDAT
Dopravní podnik města Brna, a. s., Hlinky 151, 656 46 Brno, tel.: +420 5 4317 1111, Generální ředitelství: Novobranská 18, 656 46 Brno