|

Změny a události na linkách MHD

Poezie v pohybu

V rámci projektu „Charkov v Brně, Brno v Charkově“ naleznete v patnácti brněnských tramvajích výběr z tvorby nejvýznamnějších ukrajinských básníků.

DPMB opraví tramvaj K2 pro Prahu

Dopravní podnik města Brna opraví pro Prahu tramvaj typu K2. Dopravce hlavního města ji odkoupil z Bratislavy a chce ji po renovaci zařadit mezi své historické kousky. Oprava v brněnských ústředních dílnách potrvá devět měsíců. V Praze by se tramvají první cestující mohli svézt na konci příštího roku.

Příběh tramvaje s původním výrobním číslem 166578 začíná v roce 1977 v závodě ČKD Tatra Praha, odkud úplně nová putovala do Bratislavy jako zácvikové vozidlo pro nové řidiče. Zajímavostí je, že do provozu s cestujícími nebyla nikdy zařazena.

Autoškolní tramvaj sloužila až do roku 2009 a letos ji bratislavský dopravní podnik odprodal za 1 000 euro. Aby mohla nadále sloužit, je nutná její kompletní oprava. Výběrové řízení na rekonstrukci vyhrál Dopravní podnik města Brna, který má s opravami vozů tohoto typu bohaté zkušenosti.

Během devíti měsíců strávených v brněnských ústředních dílnách místní zaměstnanci tramvaj rozeberou na jednotlivé komponenty, provedou důkladnou kontrolu, vyvaření nebo výměnu zkorodovaných součástí. Vůz se dočká nové kabeláže, elektrické výzbroje, pokládky podlah nebo montáže obložení interiéru, stropu, zasklení či přelakování.

V Brně se na rekonstrukci bude podílet prakticky většina profesí ústředních dílen, které zaměstnávají 140 lidí. Od karosářů, přes elektrikáře až po lakýrníky nebo stolaře.

Pro tramvaj typu K2 bude uvedení do provozu s cestujícími v Praze premiérou. Dvoučlánkové tramvaje K1 a K2 v hlavním městě jezdily jen v rámci zkoušek výrobce v letech 1965–1966 v režimu bez cestujících. Fandové se v Praze svezení dočkají na konci roku 2022, kdy Praha zařadí tramvaj mezi své retro vozy.

Přecházíme na elektronické šalinkarty

Papírové předplatní jízdenky se v Brně od Nového roku stanou minulostí. Cestující si od ledna budou moci koupit pouze elektronickou formu. S vyřízením zájemcům pomohou pracovníci DPMB na přepážkách. Šalinkartu v Brně využívá aktuálně 184 tisíc cestujících, 124 tisíc z nich elektronickou formu.

Studenti nad 18 let využívají výhradně elektronické jízdné zakoupené přes eshop brnoid.cz od začátku letošního roku.

Od 1. listopadu na elektronické šalinkarty přejdou senioři do 70 let.

Od 1. ledna 2022 pak největší skupina uživatelů základních jízdenek a skupina dětí a žáků do 18 let.

Jak na to?

Elektronickou jízdenku si můžete během pár minut obstarat na eshopu www.brnoid.cz. Pokud si na tento postup netroufáte, elektronickou šalinkartu vám ochotně zřídí pracovníci DPMB přímo na pobočkách. Platba je možná i hotově.

Jako nosič pro elektronickou šalinkartu můžete používat vlastní bankovní platební kartu nebo anonymní kartu, kterou je možné za 99 Kč koupit i na předprodejích DPMB. Pro děti do 15 let bude v prodeji za 30 Kč v prodeji speciální čip. Jako nosič jízdenky může sloužit mobilní telefon s příslušnou aplikací.

Nejčastější dotazy

Jak revizor při kontrole pozná, že mám platnou šalinkartu?

Pracovníci přepravní kontroly jsou vybaveni speciálními čtečkami. Po přiložení karty k zařízení se revizorovi zobrazí předplatní jízdenka, kterou má cestující zakoupenou.

Je tento postup bezpečný? Nedostanou se informace z bankovního účtu ke třetí straně?

DPMB nemá přístup k žádným údajům na platební kartě, ani k samotnému účtu. Jediná informace, kterou zjišťuje, je ta o zakoupené jízdence.

Když chci mít šalinkartu vázanou na telefon, musím na přepážku?

Nikoli. Ke zjištění čísla virtuální karty v mobilu nově slouží aplikace, která je ke stažení na  zde. Případně je možné spárování s účtem provést na všech přepážkách DPMB.

Co senioři, kteří nejsou na internetu zběhlí?

Nejen senioři, ale každý, kdo si netroufá elektronickou šalinkatu zřídit sám, se může obrátit na kteroukoli z poboček DPMB. Naši pracovníci vše udělají za vás. Zřídí účet, vyfotí, ověří totožnost a domů odcházíte s platnou jízdenkou. V podstatě se tak pro vás nic nemění.

Jak si pořídit elektron. šalinkartu
DPMB pečuje o zaměstnance

Popovídat si o osobních starostech, řešit následky dopravní nehody nebo zajít na masáž. To vše si mohou zaměstnanci Dopravního podniku města Brna dopřát v novém centru psychologických služeb a rehabilitace. Pojmenování UNITY – česky jednota – vystihuje celistvý přístup k člověku, tedy péči nejen o tělo, ale i mysl. Právě tuto cestou se vydáváme.

Dopravně – psychologická vyšetření, ale i osobní konzultace

Stejně jako doposud budou psycholožky DPMB provádět vstupní dopravně – psychologická vyšetření na nejmodernější dostupné technice a přednášky pro řidiče. Více prostoru navíc je věnováno osobním konzultacím, ať už se týkají pracovních nebo osobních záležitostí. Zájem o ně za poslední rok stoupl několikanásobně. Zatímco loni měly psycholožky dopravního podniku jedno sezení měsíčně, nyní je to i šest týdně.

Rehabilitační a masérské služby

Vedle psychologických služeb nové centrum nabízí zaměstnancům DPMB i možnost masáží. Na ně se mohou objednávat a využít jich za zvýhodněnou cenu. Do budoucna uvažujeme i o službách fyzioterapeuta, který by nabízel cvičení a konzultace spojené například s bolestí zad.

Rehabilitační programy pro problémové řidiče

Rehabilitační programy pro řidiče, kteří se dopustili vážného trestného činu nebo se jejich prohřešky opakují, může nařídit jako součást trestu soud již nyní. Od roku 2023 budou rehabilitační programy pro problémovou skupinu řidičů povinné. DPMB je aktuálně jedním z pracovišť, které tyto programy bude vést. Cílem práce s klientem je v tomto případě definovat spouštěče problémového chování a pracovat na změně postoje klienta.

Volné termíny psychologických konzultací nebo masáží budeme nabízet i veřejnosti.

https://unity.dpmb.cz/

 

Modernizujeme tramvaje Škoda 13T

V letošním roce uplynulo 14 let od pořízení prvních z celkem 49 tramvají Škoda 13T s designem Porsche. Vzhledem k tomu, že už vozy z první série najezdily v provozu 600 tisíc kilometrů, nastal podle servisního plánu DPMB čas na provedení velké prohlídky, během které se vůz demontuje na části, zkontroluje a provede výměna opotřebených komponent. Navíc jsme přidali několik prvků pro cestující a také zcela nový design. Ten vychází z grafického stylu oblíbené tramvaje Drak, který je charakteristický oblými červenými liniemi.

Nad rámec běžných úkonů jsme ve vozech provedli několik úprav, které ocení zejména cestující - některá sedadla jsou pro větší pohodlí otočená po směru jízdy. V interiéru je mezi články doplněný schodek navíc, který je osvětlený a zajistí tak větší bezpečnost cestujících při průchodu vozem. Zcela nové je i čalounění na sedadlech, naši pracovníci použili stejný vzor jako při výrobě tramvají Drak.

Vzhledem k tomu, že je modernizace vozů komplexním procesem, podílí se na ní všech 140 zaměstnanců ústředních dílen.

V letošním roce do ulic vyjedou celkem tři modernizované vozy, příští rok dalších dvanáct.

Jsme na Mobilním Rozhlasu!

Dopravní podnik města Brna s cestujícími komunikuje pomocí dalšího informačního kanálu. Jako první dopravce v republice začne využívat službu Mobilní Rozhlas, která slouží pro jednodušší komunikaci samospráv a občanů. Do platformy je registrováno více než půl milionu lidí a toto číslo se stále zvyšuje. Touto cestou budeme veřejnost informovat například o aktuálních výlukách a omezeních, novinkách nebo mimořádných událostech.

Zájemce se k odběru informací přihlásí buď na webových stránkách Mobilního Rozhlasu nebo přímo v mobilní aplikaci, kterou si stáhne do svého telefonu. V případě Dopravního podniku města Brna se může přihlásit k odběru informací o výlukách, novinkách, aktualitách z velkých staveb nebo se pak proklikem dostat na sociální sítě podniku. Nastavení je tedy zcela pod kontrolou uživatele a nedochází k nevyžádanému spamování. Výhodou je, že informace od nás z Dopravního podniku města Brna bude mít k dispozici ihned.

S cestujícími komunikujeme několika informačními kanály – kromě webových stránek je to i aplikace DPMBinfo, Facebookové stránky DPMB mají největší fanouškovskou základu ze všech dopravních podniků v ČR – počet sledujících se šplhá ke 30 tisícům. Dalšími informačními kanály pak jsou Twitter, Instagram i elektronické informační panely na zastávkách. Řada zákazníků stále nedá dopustit na osobní kontakt v informační kanceláři na Novobranské 18 nebo informačním stánku na Joštově ulici.

Komunikace DPMB v číslech
 
Facebook Dopravní podnik města Brna 29 336 sledujících
Facebook Dopravní podnik města Brna – aktuálně 21 347 sledujících
Twitter 3 199 sledujících
Instagram 6 928 sledujících
aplikace DPMPinfo 53 000 uživatelů aplikace
elektronické informační panely na zastávkách 130 kusů
informační kanceláře DPMB 100 dotazů denně
newslettery 7 842 odběratelů
Darovali jsme krev

29 statečných zaměstnanců DPMB darovalo krev pro pacienty Fakultní nemocnice Brno. Transfúzní tým nemocnice přijel přímo do areálu dopravního podniku v Medlánkách, kde odpočinkovou místnost řidičů z hodiny na hodinu přeměnil v odběrové místo. Řidiči, dělníci, technici i kancelářští pracovníci se postupně podrobili vyšetření a následnému odběru. Krásný nápad se zrodil v hlavě řidičky tramvaje Miroslavy Matuškové: „Jeden náš kolega má nemocnou dceru, která potřebuje transfúzi. Pak jsem někde zaznamenala, že pokud jde o větší počet dárců, vyjíždí odběrový tým i na pracoviště. To se mi hned spojilo dohromady, kontaktovala jsem nemocnici, domluvila se v podniku, začala shánět dárce a jsem moc šťastná, že to takhle dobře dopadlo“. A tím se s dobrými skutky v DPMB nekončí, v listopadu se plánuje transfúzní tým vrátit a věříme, že zájem bude opět velký. Aby ne, vždyť každý dárce za odměnu dostal od paní Mirky pořádný kus domácího koláče :-). A všechny dobré duše od podniku malou odměnu.

Tunel bude chránit svatá Barbora

Biskup Vojtěch Cikrle požehnal sochu svaté Barbory, která bude jakožto patronka důlních staveb střežit tramvajový tunel k Univerzitnímu kampusu. Sochu zástupci vedení města, Dopravního podniku města Brna a zhotovitele slavnostně odhalili u portálu tunelu před Fakultní nemocnicí Brno.

„Iniciativa Dopravního podniku města Brna umístit na tramvajové trati sochu svaté Barbory, která je mimo jiné považována také za patronku důlních staveb, mne upřímně potěšila. Naši předkové stavěli podél cest sochy světců – a mělo to pro jejich život velký význam. Obdivovali Boží působení v lidech, kteří s ním dokázali žít a zvládat své životní situace. Dnes jsou podél cest nepřehlédnutelné reklamy, které radí, co nakoupit, jakou používat kosmetiku, čím si máme čistit zuby… Sochy světců byly a jsou reklamy na to, jak žít. Kéž svatá Barbora provází všechny, kteří ji prosí o přímluvu v těžkých životních situacích,“ uvedl brněnský biskup Vojtěch Cikrle.

Sochu sv. Barbory střežící nový tunel kolemjdoucí přehlédnou jen stěží – váží 120 kg a měří 90 cm. Během tří měsíců ji z italského mramoru z oblasti Carrara vytvořili pracovníci Kamenoprůmyslu Komárek v Letovicích ve spolupráci se sochařem Albertem Sotem. Žehnání kapliček a jiných sakrálních staveb je poměrně běžné, socha pro tramvajovou trať však od brněnského biskupa požehnání dostala tentokrát vůbec poprvé.

Sv. Barbora tak bude od 13. dubna 2021 doprovázet techniky a dělníky i při stavbě tramvajového tunelu z Osové na Kampus a poté všechny řidiče, kteří tunelem i nad ním budou projíždět.

I přes nepříznivé klimatické podmínky stavba mílovými kroky pokračuje kupředu. V tuto chvíli jsou hotové všechny podzemní stěny hlavní části tunelu, probíhají betonáže stropu, který bude dokončený v celé trase od Osové po Kampus do konce dubna. V průběhu května dělníci strop zasypou a od přelomu léta a podzimu začnou s úpravami terénu včetně osazení zelení. Prací na povrchu bude po zasypání tunelu postupně ubývat a velká část činností se v létě přesune do podzemí, odkud budeme vyvážet zeminu a připravovat pokládku kolejí. Pro místní obyvatele to výhledově znamená snížení prašnosti a hluku v oblasti. Děkujeme místním za trpělivost! Zprovoznění nové trati je naplánováno na konec roku 2022.

Váš DPMB

Povinnost nosit respirátor ve vozech MHD!

Přehled nových opatření v souvislosti s pandemií koronaviru.

Do roka budeme mít nové trolejbusy

Rok uplyne jako voda, a tak už teď můžeme začít stříhat metr do příjezdu nových klimatizovaných trolejbusů Škoda 27Tr. Do konce ledna 2022 nám jich výrobce dodá dvacet, další dvacítku můžeme pořídit v následujících letech. Jedná se o moderní kloubové a nízkopodlažní vozy, které v provozu nahradí nejstarší typy trolejbusů 15Tr, 22Tr a 25T. A kde se s nimi setkáte nejčastěji? Plánujeme je nasazovat na nejvytíženější linky, tedy 25, 26 a 37.

V Brně máme s počtem téměř 150 vozů největší trolejbusový vozový park v České republice. Proto jsme rádi, že se nám po dlouhém úsilí podařilo podepsat smlouvu, díky které budeme pokračovat v jeho modernizaci. Rovněž tak podporujeme ekologizaci MHD, téměř 70 procent našeho vozového parku jezdí na elektřinu a nezatěžuje tak životní prostředí.

Náklady na pořízení 40 trolejbusů Škoda 27Tr činí 478 miliónů korun.

Váš DPMB

DPMB nakoupí nové obousměrné tramvaje

Početná rodina brněnských tramvají se rozroste o nové moderní kousky, tentokrát obousměrné. Výběrové řízení na dodávku až 40 kusů tramvají vyhrála Škoda Transportation, která prvních pět klimatizovaných a nízkopodlažních vozů dodá do dvou let, tedy do února 2023. Tramvaje typu Škoda ForCity Smart 34 budou přednostně sloužit pro přepravu cestujících na lince 8. Na konci roku 2022 zprovozníme novou tramvajovou trať k Univerzitnímu kampusu a tyto tramvaje se po ní mohou vesele prohánět od úvratě k úvrati.

Ve smlouvě se Dopravní podnik zavazuje nakoupit prvních pět vozů, dalších až 35 můžeme podle finančních možností od výrobce objednat do roku 2026. Náklady na jeden vůz jsou 60 miliónů korun.

Doufáme, že se těšíte tak jako my!

Váš DPMB

 

  

 

Noční rozjezdy slaví 20 let

Snad nenajdeme v Brně člověka, který se někdy nesvezl nočním rozjezdem. Hlavní nádraží se každou celou a někdy i půl hodinu zaplní autobusy, které naberou, koho mohou a rozvezou je do všech koutů města i za jeho hranice. Tímto systémem, který je fenoménem Brna, se inspirovala řada měst nejen v Česku, ale i v zahraničí.

Autobusové noční linky nesou číselné označení 89-99 a jsou v provozu od 23 do 5 hodin. Na jeho začátku a konci platí interval 30 minut, v noci jezdí po hodině. Do víkendových spojů kvůli velké poptávce cestujících Dopravní podnik města Brna vložil ještě několik tzv. „půlkových rozjezdů“.

V průběhu pracovního týdne nočních rozjezdů využívá 10 tisíc cestujících. V pátek a v sobotu, kdy to ve městě žije, vrůstá číslo až k 25 tisícům. Oblibě se těší nejen u těch, kterým se z města nechtělo dříve domů, ale i u pracujících, kteří domov pro brzkou ranní směnu opustit museli.

Historie nočních linek však sahá až do roku 1946, kdy byly v provozu tramvaje na pěti linkách. Až po několika letech je začaly doplňovat autobusy a trolejbusy. Nejednalo se však o ucelený systém, a byl tak pro cestující značně komplikovaný. Na trasách bylo nutné přestupovat, a to nejen v centru, ale i v dalších uzlech. Na konci minulého století zajišťovalo noční provoz šest tramvajových linek, pět trolejbusových a sedm autobusových linek, z toho jen čtyři byly výhradně noční.

DPMB koupil dalších 20 autobusů

V brněnských ulicích můžete narazit na nové autobusy značky SOR NS, které se svým designem výrazně odlišují od ostatních. Jedná se o klimatizované a plně nízkopodlažní vozy, které cestující potěší i USB nabíječkami a celočalouněnými sedadly pro zajištění většího pohodlí. Dalšími plusy vozů jsou širokoúhlé LCD monitory, systém RIS 2 nebo vyhřívaná čelní skla. Autobusy mají kapacitu 105 cestujících.

Stejně jako kloubové autobusy SOLARIS, které podnik pořídil na začátku léta, mají vozy SOR NS tu výhodu pro cestující, že na levé (nenástupní) straně disponují venkovním elektronickým transparentem, který zobrazuje číslo linky. Lidé tak i z protější strany ulice snadno vidí, jaká linka zrovna přijíždí.

Nové autobusy SOR nahradí starší vozy Karosa B 931 a Citelis, které budeme postupně vyřazovat. V provozu je budeme nasazovat na linkách 41, 43, 52, 54, 57, 67, 70 a 71.

Dopravní podnik města Brna provozuje 320 autobusů. Po dodávce zbývajících vozů SOR bude 300 z nich nízkopodlažních, což je 94 procent.

Příjemnou jízdu novými vozy přeje Váš DPMB.

 

Drak v roušce

Dopravní podnik města Brna představuje časosběrný dokument Drak v roušce, který mapuje situaci v brněnské městské hromadné dopravě během pandemie koronaviru.

Děkujeme všem zaměstnancům DPMB za jejich práci v tomto náročném období a cestujícím za podporu a přízeň!

 

 

Váš DPMB
Nové autobusy dorazily do Brna

Ulicemi Brna se začne prohánět prvních osm z celkově dvaceti nových kloubových autobusů SOLARIS Urbino 18, které Dopravní podnik města Brna v letošním roce pořizuje v rámci obnovy vozového parku. Autobusy SOLARIS Urbino 18 jsou klimatizované a vynikají velkým vnitřním prostorem.

Mezi jejich další přednosti patří USB nabíječky, systém RIS2 a širokoúhlé LCD monitory. Sedadla pro cestující jsou plastová, na sedací části opatřená potahovou látkou, která zamezí klouzání a zajistí cestujícím lepší tepelnou pohodu.

Zbylých dvanáct do celkové dvacítky dorazí do Brna postupně do konce července. Dopravní podnik města Brna za vozy zaplatí 147 miliónů Kč bez DPH.

Během léta DPMB čeká ještě dodávku 20 sólo autobusů značky SOR.

Podrobnosti najdete na našem webu v sekci Kontakty - Tiskové zprávy.

 

Zájezdová doprava

Připravili jsme pro vás novou přehlednější stránku o našich zájezdových autobusech.