Bezbariérové zastávky a doprava pro tělesně postižené

Víme, že přeprava lidí s tělesným postižením není snadná záležitost a je spojena s určitými potřebami jako například plošiny pro přístup do autobusu. Sepsali jsme proto pro vás pár základních informací na jedno místo.

Hendikepovaná osoba

Jízdné

  • Na pravidelných linkách MHD cestují držitelé průkazů ZTP a ZTP-P (včetně průvodce a psa) zdarma.
  • Na lodích cestují zdarma držitelé průkazu ZTP-P (včetně průvodce a psa), držitelé průkazů ZTP platí zlevněné jízdné.

Zastávky

Při rekonstrukcích jsou upravovány tramvajové zastávky pro snadný přístup cestujících na invalidním vozíku. Stavebně-technické řešení některých zastávek vyžaduje výstup z vozidla přímo do vozovky. Zejména cestující se zrakovým postižením musí na těchto zastávkách dbát zvýšené opatrnosti.

Seznam tramvajových zastávek s výstupem do vozovkySeznam tramvajových nástupišť s nájezdovými rampami

Několik rad k bezpečnému cestování

Nespěchejte. Zejména na páteřních linkách je velmi krátký interval mezi spoji a někdy je skutečně bezpečnější a pohodlnější v klidu počkat na další spoj.

Dejte o sobě vědět. Pokud víte, že nastupujete pomaleji než ostatní cestující, dejte řidiči přijíždějícího vozidla znamení. Určitě si Vás v davu lépe všimne a bude Vašemu nástupu věnovat větší pozornost.

Usnadněte si nástup. U vozidel s vysokou podlahou nastupujte dveřmi u řidiče. Bude tak o Vás vědět a může Vám případně pomoci. V nízkopodlažních vozidlech využijte dveře ve snížené části, v jejichž blízkosti se obvykle nachází vyhrazené místa k sezení. Potřebujete-li vysunout plošinu, stiskněte tlačítko se symbolem invalidního vozíku.

Včas se připravte na výstup. V případě, že vystupujete pomaleji, použijte signalizaci stejnou, jako používá cestující s dětským kočárkem - slouží k upozornění řidiče na ztížený pohyb ve dveřích. Nestyďte se o zmáčknutí signalizačního tlačítka požádat spolucestujícího. Potřebujete-li vysunout plošinu, stiskněte tlačítko se symbolem invalidního vozíku, které se nachází v blízkosti místa určeného pro invalidní vozík.

Naučte se nosit při sobě platný jízdní doklad. Vyvarujete se tak překvapení při kontrole jízdenek.

Děkujeme za pochopení a za Vaši vstřícnost! Jsme zde proto, abychom Vás dovezli bezpečně a spolehlivě do cíle Vaší cesty.

Další články

Náborové odpoledne v Pisárkách

Láká vás řízení, ale máte spoustu otázek? Přijďte na naše náborové odpoledne, které se uskuteční v úterý 18. dubna v 15:00 v Pisárkách. Seznámíme vás se...