Dopravní nostalgie 2019 a otevřená Vozovna Husovice

Srdečně vás zveme na Dopravní nostalgii a Den otevřených dveří ve Vozovně Husovice

Na náměstí Svobody se od pátku 14. června do neděle 16. června uskuteční výstava ´Městská hromadná doprava ve třech stoletích‘. Dopravní podnik města Brna bude spolu s Technickým muzeem v Brně prezentovat nejen ukázky z bohaté historie městské dopravy, ale i současné technologie včetně našeho moderního řídícího systému.

Výstava představí vývoj vozového parku, výstavbu tratí v jednotlivých historických obdobích a historické mezníky z období provozu autobusů a trolejbusů v Brně. Návštěvníci si budou moci prohlédnout pokladnu, vydavače a označovače jízdenek, jednotlivé historické jízdenky a historické zastávkové označníky. To vše doplní dobové dokumenty a historické fotografie. Na třinácti panelech najdou lidé mimo jiné plánky, které dokumentují provoz tramvají v brněnských ulicích. Nejviditelnější součástí výstavy však budou historické vozy.

Přímo na náměstí Svobody bude k vidění na zvláštní koleji legendární tramvaj Grácka z roku 1919, unikátní historický tramvajový kropící vůz a mnohé další vozy.

Zájemci se budou moci svézt například koněspřežným tramvajovým vozem z roku 1876 nebo supící parní „Karolínkou“‘ z náměstí Svobody v sobotu 15. června a neděli 16. června cca od 12 do 18 hodin. Na těchto linkách platí zvláštní jízdné. Pro jízdy a společnou výstavu na náměstí Svobody a ulici Brandlově v sobotu 15. června od 10 do 12 hodin budou připraveny další historické a retro vozy DPMB i TMB.

Jízdní řády najdou zájemci na tomto webu v průběhu tohoto týdne.

 

Den otevřených dveří ve Vozovně Husovice 15. června 2019 12:15 – 17:00

Kromě největšího letošního výročí 150 let MHD si Dopravní podnik města Brna spolu s vámi připomíná i 70 let trolejbusové dopravy ve městě a 90 let vozovny Husovice, která bude mimořádně otevřena. Slavnostní zahájení akce proběhne 15. června po příjezdu kolony historických vozidel z náměstí Svobody krátce po poledni. K vidění a vyzkoušení budou:

  • aktuální typy trolejbusů, prvky trolejového vedení, součástky trolejbusů, funkční model výhybky a další vybavení
  • staronový trolejbus 9Tr, který se podařilo získat z Ukrajiny zpět do Brna
  • okružní jízdy pro veřejnost parciálním trolejbusem včetně průjezdu mycí linkou
  • možnost vyzkoušení nasazování sběračů trolejbusu
  • pro děti autobusové, trolejbusové i tramvajové trenažéry
  • stánek Informační kanceláře s upomínkovými předměty

Doprava do areálu bude po celé odpoledne zajišťována z centra města historickými vozy DPMB a TMB.

Těšíme se na vás! Váš DPMB.

Další články