Přecházíme na elektronické šalinkarty

Papírové předplatní jízdenky se v Brně od Nového roku stanou minulostí. Cestující si od ledna budou moci koupit pouze elektronickou formu. S vyřízením zájemcům pomohou pracovníci DPMB na přepážkách. Šalinkartu v Brně využívá aktuálně 184 tisíc cestujících, 124 tisíc z nich elektronickou formu.

Studenti nad 18 let využívají výhradně elektronické jízdné zakoupené přes eshop brnoid.cz od začátku letošního roku. Od 1. listopadu na elektronické šalinkarty přejdou senioři do 70 let. Od 1. ledna 2022 pak největší skupina uživatelů základních jízdenek a skupina dětí a žáků do 18 let.

 

Více o elektronických šalinkartách

Jak na to?

Elektronickou jízdenku si můžete během pár minut obstarat na eshopu www.brnoid.cz. Pokud si na tento postup netroufáte, elektronickou šalinkartu vám ochotně zřídí pracovníci DPMB přímo na pobočkách. Platba je možná i hotově.

Jako nosič pro elektronickou šalinkartu můžete používat vlastní bankovní platební kartu nebo anonymní kartu, kterou je možné za 129 Kč koupit i na předprodejích DPMB. Pro děti do 15 let bude v prodeji za 30 Kč v prodeji speciální čip. Jako nosič jízdenky může sloužit mobilní telefon s příslušnou aplikací.

Nejčastější dotazy

Jak revizor při kontrole pozná, že mám platnou šalinkartu?

Pracovníci přepravní kontroly jsou vybaveni speciálními čtečkami. Po přiložení karty k zařízení se revizorovi zobrazí předplatní jízdenka, kterou má cestující zakoupenou.

Je tento postup bezpečný? Nedostanou se informace z bankovního účtu ke třetí straně?

DPMB nemá přístup k žádným údajům na platební kartě, ani k samotnému účtu. Jediná informace, kterou zjišťuje, je ta o zakoupené jízdence.

Když chci mít šalinkartu vázanou na telefon, musím na přepážku?

Nikoli. Ke zjištění čísla virtuální karty v mobilu nově slouží aplikace, která je ke stažení na  zde. Případně je možné spárování s účtem provést na všech přepážkách DPMB.

Co senioři, kteří nejsou na internetu zběhlí?

Nejen senioři, ale každý, kdo si netroufá elektronickou šalinkatu zřídit sám, se může obrátit na kteroukoli z poboček DPMB. Naši pracovníci vše udělají za vás. Zřídí účet, vyfotí, ověří totožnost a domů odcházíte s platnou jízdenkou. V podstatě se tak pro vás nic nemění.

Další články