Změna tarifu IDS JMK od 1.1.2017

Přehled nejdůležitějších úprav v Tarifu IDS JMK od 1. 1. 2017

 

Děti do 10 let

Děti od 6 do 10 let budou moci v zónách 100 + 101 bez ohledu na druh dopravy (MHD, autobusy, vlaky) cestovat bezplatně. Protože jim tomu účelu bude vydána průkazka IDS JMK s bezplatným kupónem, budou moci využívat i kombinaci jízdních dokladů při cestách mimo Brno a ušetří tak za cestu po bezplatných zónách.

 

Definice pravidel pro elektronické jízdní doklady

Úpravy jsou nutnou podmínkou pro zavedení virtuálních předplatních jízdenek od 1. 1. 2017 Tarif rozděluje jízdní doklady na tištěné a elektronické a definuje základní pojmy v této oblasti.

 

Sjednocení a zpřehlednění pravidel pro přepravu jízdních kol

V současné době jsou pravidla pro hrazení jízdného pro jízdní kola z historických důvodů značně nepřehledná. Dochází ke zjednodušení: Držitelé předplatních jízdenek pro zóny 100 + 101 získají nově možnost bezplatné přepravy jízdního kola v těchto zónách vedle autobusů, tramvají a trolejbusů i ve vlacích. Vedle toho se sjednocují pravidla pro přepravu kol pro osoby, které nemají předplatní jízdenku pro Brno. Ty za veškerou přepravu v Brně za jízdní kolo zaplatí základní jízdné (dosud ve vlacích základní jízdenky a v tramvajích, trolejbusech a autobusech zlevněné jízdenky).

 

Základ pro vytvoření krátkodobých jízdenek pro turisty v Brně

Tarif zavádí virtuální elektronické jízdenky na 2 až 30 dnů. Tyto jízdenky mohou sloužit jako základ pro vytvoření turistických karet pro Brno.

 

Vyřešení problémů cestujících, kterým chybí jedna zóna

Nově se zavádí možnost dokoupení kupónu pro 1 zónu. Dříve byla možnost koupě kupónu pro minimálně 2 a více zón. Nový doplatkový kupón umožní doplnění jedné chybějící zóny např. lidem, kteří mají roční předplatní jízdenku pro Brno a z Brna se odstěhovali do nejbližšího okolí, zaměstnancům DPMB žijícím mimo Brno nebo příslušníkům Policie ČR vlastnícím zvláštní kupón pro Brno. Jednozónový kupón bude důležitý i pro brněnské občany, kteří budou chtít využít příspěvek na roční předplatní jízdenku základní roční a jezdí do zaměstnání do blízkého okolí Brna.

 

Výrazně zjednodušení administrativy pro studenty 15 až 26 let

V mimobrněnské oblasti se odbourává povinnost studentů si pro vyřízení předplatní jízdenky vyřizovat navíc žákovský průkaz. Nově mají možnost si předplatní jízdenku vyřídit bez ohledu na to, odkud a kam cestují, nemusejí dokládat místo bydliště a místo školy. Obdobným způsobem byly při poslední změně tarifu úspěšně vyřešeny problémy s předplatními jízdenkami pro děti do 15 let. Od tohoto opatření si slibujeme razantní snížení konfliktů se studenty při vyřizování jízdních dokladů, výrazné omezení front na počátku školního roku a eliminace podvodů při prokazování nároku na slevu.

 

Nová jednodenní jízdenka pro držitele průkazu ZTP/P

Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P si budou moci nově pořídit jízdenku s platností 24 hodin, která jim umožní neomezené cestování po celém IDS JMK.

 

Tarif IDS JMK platný od 1.1.2017.

Přehledný ceník IDS JMK platný od 1.1.2017.

Další články

Retro autobus na Dnu mobility

Na brněnském Dnu mobility nabídneme jedinečnou příležitost prozkoumat retro autobus Škoda 706 RTO známý jako „erťák“. Tato akce se koná v sobotu 16. září...