Změny v dopravě od neděle 11. prosince 2022

Plánovaná událost ?
zavřít
Co je Plánovaná událost?
od
do
4
6
7
8
37
40
51
53
62
69
72
75
E75
N89
N90
210
211
401
402
405
406
V rámci celostátního termínu změny jízdních řádů došlo od neděle 11. prosince 2022 k následujícím změnám v dopravě.


Zahájení provozu na tramvajové trati Osová – Nemocnice Bohunice

Tramvajová linka 8 nově od zastávky Osová pokračuje přes zastávku Západní brána do terminálu Nemocnice Bohunice.

Pro zajištění přímého spojení Starého Lískovce a hlavního nádraží je tramvajová linka 7 ze zastávky Švermova prodloužena do smyčky Starý Lískovec.
• Linka 7 je v provozu v pracovních dnech od 5:00 do 20:30 ve standardní trase Starý Lískovec, smyčka – Zemědělská, ve špičkách pracovních dnů jsou vybrané spoje prodlouženy do smyčky Čertova rokle.

Na trase linek 6 a 7 byla v úseku Osová – Dunajská zřízena nová zastávka Karpatská.

Přibližně polovina spojů trolejbusové linky 37 je prodloužena do zastávky Nemocnice Bohunice, a to nově celodenně v pracovních i nepracovních dnech.

Autobusová linka 61 byla zrušena.
• Obsluhu její trasy zajišťuje tramvajová linka 8 v nové trase a také stávající autobusové linky 40 a 69.
• V této souvislosti jede nově autobusová linka 40 v úseku Křídlovická – Ústřední hřbitov přes zastávky Holandská a Bidláky, neobsluhuje tak již zastávku Strážní. Zastávka Bidláky je nově obsluhována také ve směru do Bohunic.

Regionální autobusové linky 401 a 402 jsou na území města Brna nově vedeny přes zastávku Svážná do zastávky Nemocnice Bohunice.
• Neobsluhují tak již zastávky Starý Lískovec, smyčka, Dunajská, Kurská, Kyjevská, Pod nemocnicí a Osová.

Regionální autobusové linky 405 a 406 jsou ukončeny v zastávce Nemocnice Bohunice.
• Neobsluhují tak již zastávky Riviéra, Poříčí a Mendlovo náměstí.


Zrušení linky 53

V rámci optimalizace a zjednodušení linkového vedení byla zrušena linka 53 a v plném rozsahu nahrazena linkou 72.
• Linka 72 je tedy nově v provozu celodenně v pracovních i nepracovních dnech. Ve špičkách pracovních dnů jede v celé trase Technologický park – Poliklinika Lesná (– Obřany, sídliště), v ostatní době je v provozu v úseku Technologický park – Královo Pole, nádraží.
• V nepracovních dnech zůstává zachován závlek do zastávky Palackého vrch.


Zrušení linek 81 a 82

V souvislosti s postupným nárůstem počtu nízkopodlažních vozidel došlo ke zrušení doplňkových autobusových linek 81 a 82, které byly zavedeny na počátku 90. let minulého století primárně pro přepravu osob na invalidních vozících.

Obsluhu zastávky Valašská zajišťuje nově autobusová linka 51, která ve směru od Ústředního hřbitova k Zoologické zahradě jede v úseku Pod dálnicí – Osová přes zastávky U hřiště a Valašská. Ve směru k Zoologické zahradě tak vynechává zastávky Točná, Čermákova, Svah a Kosmonautů. Vybrané spoje linky 51 od Bystrce jsou nově v pracovních dnech dopoledne prodlouženy od zastávky Nemocnice Bohunice do zastávky Točná a dále přes zastávky U hřiště a Valašská zpět směr Nemocnice Bohunice a Zoologická zahrada.

Obsluhu oblasti Červeného kopce zajišťuje nová minibusová linka 62 v trase Mendlovo náměstí – Poříčí – Nemocnice Milosrdných bratří – Červený kopec.

Obsluhu oblasti ulice Labské zajišťují v pracovních dnech v době od 9 do 14 hodin vybrané spoje linky 69, které jedou v úseku Osová – Pod nemocnicí v obou směrech závlekem přes zastávky Vltavská a Labská.

Zastávky Francouzská a OC Futurum již nejsou obsluhovány.


Záměna konečných zastávek linek N98 a N99

V oblasti Líšně došlo od večerního zahájení provozu v sobotu 10. prosince 2022 k záměně konečných zastávek linek N98 a N99. Linka N98 je z Jírovy prodloužena do Mariánského údolí, naopak linka N99 byla zkrácena do zastávky Jírova.
• Přestupní návaznost mezi oběma linkami v zastávce Jírova zůstává zachována.


Ukončení dlouhodobé vlakové výluky mezi Brnem a Blanskem

Od neděle 11. prosince 2022 byl obnoven provoz na železniční trati Brno – Blansko (linky S2 a R19). Došlo proto k následujícím změnám v dopravě:
• Byl ukončen provoz náhradních autobusových linek xS2A, xS2B, xS2C, xS2D, xS2K, tramvajové linky P6 a také autobusové linky 61.
• Vybrané spoje linky 4 jsou opět ukončeny ve smyčce Maloměřický most.
• Většina spojů autobusové linky 75 je opět ukončena v zastávce Obřany, sídliště.
• Autobusová linka E75 je opět v provozu pouze v úseku Židenice, nádraží – Areál Slatina.
• Regionální autobusová linka 210 je opět v provozu pouze v úseku Bílovice nad Svitavou, žel. st. – Babice nad Svitavou (– Hostěnice).
• Regionální autobusová linka 211 opět zajišťuje pouze lokální obsluhu Bílovic nad Svitavou.
• Zrušeno také bylo prodloužení regionální autobusové linky 233 do Brna.


Změna režimu zastávek na znamení

Od změnového termínu byly zcela zrušeny režimy označené v jízdních řádech písmenem „o“ (zastávka od 20 do 5 hodin na znamení) a písmenem „w“ (zastávka v pracovních dnech od 20 do 5 hodin a v nepracovní dny celodenně na znamení).

Nově byl zaveden režim „x“ (zastávka v pracovních dnech od 19 do 6 hodin a v nepracovní dny celodenně na znamení).

Většina zastávek obsluhovaných v režimech „o“ a „w“ je nově obsluhována v režimu „x“, některé zastávky jsou nově obsluhovány v režimu „z“ (celodenně na znamení). Věnujte prosím zvýšenou pozornost informacím v jízdních řádech a na zastávkách.


Informační leták – ke stažení

Nové jízdní řády jsou k dispozici na našich webových stránkách v sekcích Jízdní řády linkové a Jízdní řády zastávkové.